
JAK ZVLÁDAT ÚZKOSTI
Úzkost je psychosomatický fenomén, mix pocitu ohrožení, napětí, strachu, doprovázený neklidnou myslí, černými myšlenkami, myšlenkovými spirálami a na fyzické úrovni manifestován tělesnými projevy jako je bušení srdce, zvýšený tlak, nespavost.
Úzkost je spojena se snahou mít věci pod kontrolou, pocitem že musím dostát a nezvládnu to, že je se mnou něco špatně, impostor syndromem, pocitem strachu.
Fyzické příznaky úzkosti:
-
Zvýšený srdeční tep. Úzkost často vyvolává pocit rychlého nebo silného tepu srdce.
-
Dýchací potíže. Může se objevit pocit dušnosti nebo potíže s dýcháním.
-
Nespavost. Lidé trpící úzkostí mohou mít potíže s usínáním nebo procházet obdobími nespavosti.
-
Nadměrné pocení. Úzkost může vést k nadměrnému pocení, i když není horko nebo osoba není fyzicky aktivní.
-
Třes nebo nervozita. Třes rukou nebo jiných částí těla může být také příznakem úzkosti.
-
Bolesti hlavy, žaludku, svalů nebo kloubů. Tyto bolesti mohou být spojeny s chronickým stresem nebo úzkostí.
Psychické příznaky úzkosti:
-
Nespokojenost se sebou sama. Lidé s úzkostí mívají pocit nedostatečnosti, nepatřičnosti.
-
Neustálé obavy a starosti. Lidé s úzkostí často trpí nepřetržitými obavami o různé aspekty svého života, jako je zdraví, práce, vztahy atd.
-
Strach nebo pocit paniky. Může se objevit intenzivní pocit strachu nebo paniky, někdy bez zjevného důvodu.
-
Problémy s koncentrací. Úzkost může ztížit soustředění nebo rozhodování.
-
Pocit nepřítomnosti nebo odtrženosti od reality. Někteří lidé s úzkostí mohou mít pocit, že jsou "odtrženi" od reality, nebo že věci kolem nich se nezdají být skutečné.
Úzkost je běžnou reakcí těla na stres. V některých případech však úzkost přerůstá v chronický problém, který může negativně ovlivňovat každodenní život člověka.
S úzkostí je možné se vypořádat tak, že pochopíme souvislost mezi emocemi a přesvědčeními a zároveň budeme trénovat schopnost dostat se do stavu bezpečí a klidu, sytit své tělo zážitky, že svět je dobré místo, trénovat pobývání v pocitu bezpečí.
Obvyklé techniky na zvládaní úzkosti
-
Všímat si úzkosti: Naše tělo signalizuje úzkost fyzickými projevy. Věnujte jim pozornost, bez hodnocení a posuzování.
-
Přijímat své pocity: Když se úzkost dostaví, všimněte si emocí, které prožíváte. Dejte jim prostor, bez hodnocení a posuzování je přijměte.
-
Pochopit příčiny úzkosti: Zkoumejte přesvědčení a scénáře, které stojí za vznikem úzkosti. Pohlížejte na ně jako na přesvědčení, nikoliv jako na pravdu.
-
Pěstovat soucit: Úzkost bývá spojena s představou nedostatečné vlastní hodnoty. Soucit napomáhá změnit kritický postoj k sobě samému.
-
Zažívat bezpečí, uvolnění, spokojenost: Věnujte se činnostem, které vás dostanou k pocitu, že je vše v pořádku a že svět je bezpečné místo k životu. Relaxační techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga, mohou pomoci uklidnit mysl a tělo. Věnujte se koníčkům, pohybu, kvalitně jezte a spěte.
-
Uvědomovat si své úspěchy: Když něco zdárně dokončíte, když se vám něco povede, když ze sebe máte radost, pochvalte se a uvědomte si to, co považujete za úspěch. Nemusí to být výkon, něco co vás a sobě potěší. Přirozeně posilujte svou sebehodnotu.
-
Pracovat s vědomím neustálé změny: I když se daří, i když se nedaří, mějte na paměti, že náš život je neustálá změna a nic není trvalé. Pomíjivost se týká i prožívání a trvání úzkosti.